ZPRÁVA O ČINNOSTI VOS
Náš spolek vznikl z potřeby udržet povědomí o hrůzách spojených s koncem války, kdy nacistická komanda vypálila Juříčkovu hospodářskou usedlost v Leskovci, Vizovické paseky osady Ryliska a Ploštinu, část obce Prlov, Lažův domek na Hovězí a Vařákovy paseky. Zároveň připomínáme zapomenuté osobnosti a události z období tzv. Protektorátu.
Odboj proti nespravedlivým vládám je nedílnou součástí historie téměř každého národa a náš není výjimkou. Náš spolek se zaměřuje na region Valašska, ale s přesahem do oblastí, kde měli zdejší odbojáři své spolupracovníky. Odbojové hnutí mělo na Moravě hluboké kořeny a představuje důležitou součást místního kulturně-historického dědictví. Naším cílem je prohloubit naše poznání této problematiky a široké veřejnosti přinést podrobný pohled na klíčové události, místa a osobnosti, které formovaly boj za svobodu a spravedlnost na tomto území.
Při zkoumání této temné kapitoly historie je mimořádně důležité porozumět příčinám, motivacím, důsledkům a kontextu odbojových aktivit, které ovlivnily nejen samotnou Moravu, ale také celou československou historii. Naším cílem je přinést ucelený pohled na tuto dobu, aby byly osvětleny nejen hrdinství a odvaha odbojářů, ale také složitost a náročnost jejich snah o osvobození.
Tento projekt by měl sloužit jako prostředek k pochopení minulosti a poučení se z ní, abychom si vážili hodnoty svobody a spravedlnosti a nezapomínali na statečné činy těch, kteří položili své životy za lepší budoucnost. Zkoumáme a odkrýváme i negativní jevy spojené s odbojem, jako jsou zrada, banditismus na úkor partyzánů a jiné stinné stránky doby totality. Doufáme, že naše práce přispěje k širšímu povědomí o významu odboje v našem regionu a odkryje dosud nepoznané souvislosti historie.
Naší snahou je pokračovat v práci historiků, badatelů a dalších nadšenců, kteří od konce války shromažďovali materiály o odbojovém hnutí, snažili se dopátrat přesných příčin tragédií z konce války a pracovali na udržování památky umučených občanů z Prlova a dalších míst. Dlouho se jim to nedařilo, protože minulý režim kryl nacistické velitele, kteří se podíleli na vypálení Prlova a Ploštiny, čímž se historický popis těchto událostí podařilo výrazně znepřehlednit.
Mezi zdejší (prlovské) zapálené badatele, kteří část života věnovali pátrání po pravdě a udržování povědomí o hrůzách války, patří Jaroslav Juráň, Tomáš Polčák – Šebík, Jaroslav Polčák – Šebík a Jan Hobík. K porozumění celé problematiky přispěli i Roman Cílek a Luďek Navara svými knihami.
Vývoj popisu odboje
Po roce 1945 se nepodařilo provést bezchybné prověřování odbojového hnutí, kdy docházelo k politizaci tohoto procesu, a to již v období voleb v roce 1946. Z ústních i písemných svědectví víme, že se mezi odbojáře dostávali i lidé s pochybnou protektorátní minulostí, kteří se na poslední chvíli infiltrovali do rezistenčních struktur. Po únoru 1948 pak převládl ideologický, prokomunistický pohled na odbojové hnutí včetně partyzánského.
V šedesátých letech se částečně podařilo rehabilitovat nekomunistický odboj, ale toto úsilí o nápravu bylo přerušeno normalizací. V sedmdesátých letech proběhlo nové prověřování, ale i toto bylo poznamenáno tendenčními a ideologickými nánosy.
Po roce 1989
Po roce 1989 bohužel nedošlo k navázání na bádání z let šedesátých, naopak, objevily se nekritické, bez kontextu a subjektivně zabarvené knihy odsuzující a dehonestující partyzánské hnutí. Diskuse a polemika jsou v tomto případě na místě, ale na základě relevantních a kriticky zhodnocených materiálů. Používání výslechových protokolů z padesátých let bez patřičné analýzy a poznámkového aparátu není nejlepší řešení. (http://www.hyenyvakci.cz/)
V období po sametové revoluci vznikla i řada výborných studií a publikací, z nichž hlavně XV. díl Velkých dějin zemí koruny české je velmi dobrým popisem odbojového hnutí. Ozbrojené odbojové hnutí tam bohužel nemá dostatek prostoru, ale vzhledem k rozsahu a pojetí díla je to pochopitelné.
Bílá místa lze nalézt hlavně v popisu let 1944–1945, kdy chybí detailní popis působení Přípravného revolučního národního výboru – Rady tří – a dalších spřátelených organizací. Jediná kvalitnější práce o partyzánském hnutí pochází z pera Mgr. Marie Hrošové a jde o knihu „Na každém kroku boj“ (2012). Autorka sama přiznává, že jde o dílčí krok v další cestě za poznáním, kdy pomyslně předává štafetu další generaci badatelů. Nejnověji se objevila kniha „Ve jménu cti“ kolektivu autorů kolem S. Bursy, která přináší řadu nových poznatků, jež nám dovolí posunout hranice našeho poznání.
Výhled
Partyzánské hnutí čeká na objektivní, detailní a apolitické zpracování dodnes. Ještě lze zmínit vznik několika výborných diplomových prací, hlavně z brněnské Masarykovy univerzity. Prof. Vladimír Černý a jeho studenti odvedli velmi dobrou práci, například v popisu represivního aparátu protipartyzánských komand.
Stručná historie našich aktivit
Naše skupinka se začala více angažovat v roce 2006, kdy byla vykradena pietní místnost v Prlově, což nás velmi zasáhlo a aktivizovalo. Přímým pamětníkům již nesloužilo zdraví a síly valem ubývaly. Z vlastních prostředků a díky pomoci OÚ Prlov jsme začali expozici obnovovat. Do té doby jsme starším kolegům příležitostně vypomáhali při pořádání pietních aktů. Několikrát jsme žádali o pomoc státní instituce (KÚ Zlín, VHÚ), aby se zcizené exponáty nahradily nebo došlo k rekonstrukci celé expozice – jednání byla bezvýsledná.
V roce 2010 se starostovi Ladislavu Gargulákovi podařilo získat podporu Armády České republiky – a tím pádem obec získala silného partnera. V tomto roce proběhlo i natáčení dokumentu z cyklu Neznámí hrdinové o Antonínu Ondráškovi z Prlova. U natáčení tohoto filmu se zúčastnili i naši pozdější členové, kteří v té době působili v řadách ČSBS, ovšem nesouhlas s vedením této organizace vedl ke vzniku našeho spolku.
V roce 2011 jsme asistovali při oslavách 650 let od první písemné zmínky o obci Prlov. V té době jsme vystupovali pod názvem Prlov 1945 a pokoušeli se získat širší institucionální podporu pro udržování povědomí o druhém odboji na Valašsku a represivních akcích nacistů z dubna 1945. Opět probíhala řada jednání s KÚ ve Zlíně, ale i přes naši přímou účast na několika schůzkách s představiteli Muzea jihovýchodní Moravy a krajskými radními a pracovníky památkové péče – pro Prlov ani pro Leskovec se nepodařilo získat žádné prostředky, jen přísliby. Neklesali jsme na mysli a pracovali dál.
Spolupráce
S Tělovýchovnou jednotou Prlov jsme se podíleli na práci s mládeží. Pořádali jsme výlety a pochodová cvičení, čímž jsme navázali na desetiletí trvající tradici branných dnů konaných u příležitosti vypálení obce Prlov. Dva ročníky Pochoďáčku proběhly oficiálně a několik výletů a detektorových výšlapů jsme uskutečnili samostatně.
Přispěli jsme k úspěchu projektu „Život a historie vypálených obcí aneb Znát nás?“, který se setkal s velkým zájmem studentů z celé republiky a vyvrcholil v Hlinsku velkolepou akcí s pamětníky, jíž se účastnilo na 400 studentů.
Mezi lety 2010-2015 bylo náplní naší činnosti i pořádání propagačních akcí Klubů vojenské historie, věnovaných partyzánskému hnutí.
Naše aktivity však narážely na nepochopení, kdy zodpovědné instituce přejaly výklad některých badatelů o téměř zločinném pozadí odboje na Valašsku.
Tím pádem se nám nedařilo prosadit naše plány na rekonstrukci pietní místnosti či nového výzkumu celé problematiky. Neúnosná situace nás donutila kontaktovat Reportéry ČT, a vznikl krátký film „Když na Valašsko přišla smrt“.
Rok 2015
Valašský odbojový spolek byl oficiálně založen v létě 2015, kdy se transformoval z volného sdružení patrioticky smýšlejících aktivních občanů a nespokojených členů ČSBS.
Z přípravného výboru Valašského odbojového spolku se po krátké spolupráci oddělil Jiří Tesař, který se od dubna 2015 přidal k budování spolku, ale posléze šel vlastní cestou a založil vlastní projekt. Navázali jsme spolupráci s prof. Miloslavou Polákovou a pomohli vydání knihy „Měli odvahu žít“. Finančně jsme přispěli do fondu na vydání této výborné knihy. V roce 2015 jsme zaznamenali nejvyšší návštěvnost pietní místnosti, která činila hrubým odhadem 1500 lidí, z čehož více než tři čtvrtiny tvořily organizované autobusové zájezdy spojené s 70. výročím konce druhé světové války.
Naplno se projevila nevhodnost stávajících prostor pro výpravy nad dvacet osob. V témže roce jsme byli přizváni k budování muzea Josefa Sousedíka ve Vsetíně panem Lubošem Urbanem. S projektu sešlo, ale pan Urban nám dlouhodobě zapůjčil řadu exponátů ze své sbírky.
Každoročně pomáháme OÚ Prlov při zdárném průběhu pietního aktu věnovaného prlovské tragédii z 23. dubna 1945. Jeden z našich nejaktivnějších členů, Roman Babica, se vzorně stará o pietní místo v Leskovci a také se angažuje při zdárném průběhu tamních pietních aktů.
Při VOS se utvořila i skupinka mládeže, která pomáhá při údržbě pietní místnosti. Naše aktivita stála u zrodu repliky partyzánského bunkru.
Rok 2016
Uspořádali jsme nultý ročník soutěže o pohár VOS. Okolo stovky žáků ze čtyř škol (Luhačovice, Valašská Polanka, Horní Lideč a Čeladná) soutěžilo v topografických, historických, střeleckých a kondičních disciplínách.
V ČT byl odvysílán film „Valašsko kruté jaro“, na němž jsme spolupracovali. Podařilo se nám získat mnoho zajímavých archiválií a jiných zdrojů informací o oblasti našeho zájmu. V tomto roce klesla návštěvnost muzea na cca 1000 lidí.
Rok 2017
V letech 2017 až 2020 jsme se soustředili na badatelskou a dokumentační činnost ve snaze získat co nejvíce relevantních pramenů pro chystanou knihu. V mezidobí se člen VOS Roman Babica podílel svými poznatky a fotografiemi na knihách „Mauthausen – Konečná stanice“ (V. Janík), „Karel Zámečník – Deník partyzána“, „Jitra Gruntová – Smrt v týlu nepřítele“, „Chan se nehlásí“ (Sajenko, Boldaňuk, Bursa). Dále jsme poskytovali materiály studentům, badatelům i potomkům odbojářů zajímajícím se o osudy jejich předků. Ve spolupráci s Okresním sociálním podnikem a Armádou ČR jsme pomohli k hladkému průběhu branného závodu základních škol.
Roky 2018-2019
Intervenovali jsme v muzeu v Lačnově s žádostí o opravu nepřesností ve své expozici, které se týkají partyzánské brigády – bohužel bez efektu, přestože jsme jim nabídli přístup k relevantním materiálům. Stále přetrvávají mýty, polopravdy a někdy i lži o působení partyzánů na konci války. Nejtragičtější je, že se téma stává předmětem politického boje. Naše pozice je jasná – téma partyzánského odboje si vyžaduje nový, hluboký a apolitický výzkum.
Zprostředkovali jsme zázemí pro natočení pamětnických výpovědí pro Paměť národa. Pomohli jsme i při natáčení dokumentu ČT „Místa ticha“ Jarmily Doležalové.
Rok 2020
Rok 2020 byl specifický pouze 27 návštěvníky, ale badatelsky a dokumentačně byl zřejmě nejúspěšnějším rokem. Veškeré poznatky se budeme snažit zveřejnit prostřednictvím našich stránek a později i vydáním vlastní knihy.
V souvislosti s redesignem webových stránek spolku byla rovněž implementována online platební brána s možností snadné úhrady dobrovolných příspěvků platební kartou. Zřízena byla také sekce „Archivy promlouvají“, kde budou postupně prezentovány tematické výsledky naší badatelské činnosti. Obsah našich stránek je prozatím velmi provizorní, ale v nejbližší budoucnosti dojde k celkové rekonstrukci. Poděkování za správu stránek patří Michalu Šmirausovi. Absolutorium si zaslouží i Roman Babica za práci s pokladnou a Jakub Koníček za vzornou údržbu styků se státní správou. Započaly práce na digitální mapě represivních složek nacistického potlačovacího aparátu a také na mapě struktury druhého odboje jako celku.
Rok 2021
Letošní rok byl opět ve znamení omezení návštěvnosti (Covid) pietní místnosti a také bylo podruhé vypuštěno konání pietního aktu. Připomínky tragédie proběhly individuálně. Za rok 2021 navštívilo pietní místnost cca 80 osob. Jednalo se především o zájezd Přátel Paměti národa, kterého se zúčastnilo cca 35 lidí, a výpravu ZŠ Luhačovice. Mimo to našlo cestu do Prlova asi dvacet lidí jednotlivě nebo v malých skupinkách. Začali jsme pracovat na encyklopedii odboje. Jedná se o projekt na bázi Wikipedie, v němž chystáme popis co největšího počtu odbojářů. Je to práce na velmi dlouhou dobu a budeme potřebovat pomoc veřejnosti i institucí.
Podnikli jsme pokus o vyvolání nového, hlubokého a nezávislého výzkumu odboje v rámci rekonstrukce NKP Ploština, bohužel jsme neuspěli. I přes podporu ing. Holiše jsme narazili na překážku v podobě přístupu paměťových organizací Zlínského kraje.
I přes to jsme spolu s Okresním sociálním podnikem věnovali MJVM vzácné poukázky z charitativní sbírky, pořádané při stavbě kaple na Ploštině.
V listopadu 2021 jsme zasadili dceřiný štěp Lidické hrušně v rámci aktivity Posel naděje.
Byli jsme osloveni dvěma filmovými štáby, abychom asistovali při natáčení dokumentů – jednoho českého (režisér Martin Pátek o Josefu Sousedíkovi „Génius Valašska“) a jednoho ze slovenské provenience, o různých osudech partyzánských velitelů ve vztahu k StB. Šlo o osobnosti L. Mňačka a J. Ondrovčáka a natočila jej režisérka Vladislava Sarkany.
Rok 2022
V roce 2022 jsme navázali užší spolupráci s profesorem Emilem Voráčkem z Historického ústavu AVČR, který nám pomáhá získat prostor pro další výzkum odboje na Valašsku. S panem profesorem jsme se seznámili již při realizaci projektu o vypálených obcích – tehdy pod hlavičkou Prlov 1945 a OÚ Prlov.
Získali jsme další cenné materiály na základě bádání v archivech v ČR i zahraničí. Zejména jsme pokročili v mapování německých speciálních sil.
Rozvinuli jsme spolupráci s regionálními pracovišti MZA v Brně – ve Zlíně a Vsetíně. Získali jsme ke spolupráci historika Mgr. Pavla Mašláně z Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně. Společně se chystáme na větší projekt, který by měl zaplnit bílá místa v naší historiografii. Slibná spolupráce se rýsuje i s Univerzitou Tomáše Bati. Tuto akci podpořil senátor Tomáš Goláň.
Mezi lety 2010-2015 bylo náplní naší činnosti i pořádání propagačních akcí Klubů vojenské historie, věnovaných partyzánskému hnutí.
https://www.jurickuvmlyn.cz/. Tyto stránky provozuje náš kolega Roman Babica.
V ČT byl odvysílán film Valašsko kruté jaro na němž jsme spolupracovali.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/11128381179-valassko-krute-jaro-1945/
Podnikli jsme pokus o vyvolání nového, hlubokého a nezávislého výzkumu odboje, v rámci rekonstrukce NKP Ploština, bohužel jsme neuspěli. I přes podporu ing. Holiše, jsme narazili na překážku, v podobě přístupu paměťových organizací Zlínského kraje.
I přes to, jsme spolu s Okresním sociálním podnikem věnovali MJVM vzácné poukázky, z charitativní sbírky, pořádané při stavbě kaple na Ploštině.
V listopadu 2021, jsme zasadili dceřiný štěp Lidické hrušně – v rámci aktivity Posel naděje.
http://www.lidice.cz/obec/historie/KlikPosel/Menu.html
Byli jsme osloveni dvěma filmovými štáby, abychom asistovali, při natáčení dokumentů – jednoho českého (režisér Martin Pátek o Josefu Sousedíkovi Génius Valašska) https://www.kinovatra.cz/event/531915/genius-valasska-osudova-strela a jednoho ze slovenské provenience, o různých osudech partyzánských velitelů ve vztahu k StB. Šlo o osobnosti L.Mňačka a J.Ondrovčáka a natočila jej režisérka Vladislava Sarkany.
23. duben – spolupořádali jsme pietní akt v Prlově
27. duben – Bánov – pietní akt věnovaný J. Bublíkovi a vzpomínka na Rumunskou armádu.
28. květenVzdali jsme úctu plk. Josefu Valčíkovi – květen – Smolina
7.červen – účast na premiéře filmů o Josefu Sousedíkovi
18. červen – položili jsme květiny u pomníku I.Kolaříka ve Vizovicích
Čtvrtek 25. Srpen – navštívili jsme vzpomínkovou akci u příležitosti vypuknutí SNP na Bumbálce.
Sobota 7. Října 2022 – Pietní vzpomínka na pátera Čermáka ve Vlachovicích a mše.
Pátek 28. října 2022 Střelná – Naši členové navštívili pientí akt uspořádaný na počest – 80- tého výročí popravy manželů Sívkových (příbuzní J.Valčíka) v KT Mauthausen.
Sobota 29.října 2022 Křekov – Naši členové navštívili pietní akt uspořádaný na počest 80 – tého výročí popravy příbuzných Josefa Valčíka.
2.listopad – Položení květů k hrobu Griška a upálených prlovských občanů
26.listopad – členská schůze na farmě firmy GONE s.r.o
Prosinec 2022
Předložili jsme projekt Valašsko proti říši, kdy cílem bylo vytvoření průvodce po památných místech spojených z druhou světovou válkou a napsání nezávislé odborné studie o odboji na Valašsku, která doposud chybí.
Členská základna Valašského odbojového spolku z.s
Čestní členové
prof. Emil Voráček DrSc.
Bohuslav Žák
Vlastislav Janík
Dana Milatová-Gajdošíková
PhDr. Miroslava Poláková
Aleš Machač
Členové:
Daniel Gargulák – předseda spolku
Jakub Koníček – člen
Ing. Martina Koníčková
Roman Babica
Ladislav Gargulák-člen
Josef Pellar (Sepp)-člen
Michal Šmiraus-člen
PhDr. Ladislav Slámečka – člen
Milan Kolář – člen
Ing.Milan Kristek – člen
Jan Pantálek – člen
Martin Petrůj-člen
Hospodaření: detailní údaje o hospodaření a výroční zprávy jsou k nahlédnutí u vedení spolku.
Rok 2023
Přednáška Vsetín
13. dubna 2023 proběhla v Masarykově veřejné knihovně ve Vsetíně přednáška, věnovaná historii vypálených obcí na Valašsku v dubnu 1945. Pokusili jsme se celou problematiku zasadit do širšího kontextu, jelikož v minulosti docházelo ke značnému zkreslení dané tématiky.
Konference Valašsko v odboji…..
21. dubna 2023 jsme se aktivně zúčastnili workshopu, pořádaného na půdě Univerzity Tomáše Baťi. Zde je tisková zpráva převzatá z webu UTB:
Protinacistický vojenský odboj, to bylo hlavním tématem odborného workshopu s názvem „Valašsko v odboji proti nacistické okupaci 1939–1945 a jeho druhý život po roce 1945“, který se uskutečnil v pátek 21. dubna 2023 na půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Kromě UTB se na akci podíleli výzkumní pracovníci Historického ústavu Akademie Věd České republiky, archiváři ze Zlínského kraje, Valašský odbojový spolek, pracovníci Ústavu pro studium totalitních režimů a dalších institucí. Workshopu se zúčastnili také studenti středních škol Zlínského kraje.
„Cílem pracovního setkání je připomenout vybrané momenty z protinacistického odboje na jihovýchodní Moravě, koncentrovat pozornost na opomíjené otázky výzkumu a historiografické interpretace,“ řekl za organizátory historik PhDr. Emil Voráček, DrSc. z Akademie věd ČR.
„Můžeme si klást otázku, proč se tento workshop koná právě zde, na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Odpověď je zřejmá, firma Baťa patřila mezi největší podporovatele odbojové činnosti a my hrdě neseme jeho jméno, “ uvedla prorektorka pro rozvoj UTB doc. Ing. Adriana Knápková, Ph.D. „ Dalším významným podnikatelem a vynálezcem v našem regionu byl Josef Sousedík, který založil podnik na výrobu elektromotorů. Za 2. světové války se aktivně zapojil do protinacistického odboje, několikrát byl zatčen a v roce 1944 po potyčce s důstojníkem gestapa zastřelen,“ popsal ředitel Knihovny UTB PhDr. Ondřej Fabián. Po válce Josefu Sousedíkovi prezident Edvard Beneš udělil Válečný kříž in memoriam. Komunistická diktatura ale Sousedíkův odkaz ignorovala a jeho rodina čelila rozsáhlým perzekucím.
„Během workshopu jsme rovněž zhodnotili současný stav výzkumu protinacistického vojenského odboje a stav prací, které bude obsahovat plánovaná kolektivní monografie,“ upřesnil ředitel Státního okresního archivu Vsetín PhDr. Tomáš Baletka, Ph.D.
Na akci vystoupil také PhDr. Eduard Stehlík, Ph.D., MBA., český vojenský historik, spisovatel a bývalý voják. Objevily se ale také témata vypálení Ploštiny, Vařákových pasek a dalších míst na Valašsku.
„Zvěrstva, která zde napáchali okupanti za války, zejména v jejím závěrečném období, jara 1945 se hluboce vryla do paměti místních obyvatel, nesmí být zapomenuta, je nutno je připomínat,“ dodal Eduard Stehlík.
Pietní akt v Prlově
22. dubna 2023 jsme si připomněli 78. smutné výročí vypálení části obce Prlova.
Smolina – pietní akt
V sobotu 28. května 2023 jsme ve Smolně uctili památku plukovníka i.m Josefa Valčíka.
Pořadatelé si zaslouží velký respekt a uznání, akce byla velmi povedená.
Pietní vzpomínka u Lidické hrušně – 9. červen 2023
Rádi jsme přijali pozvání kolegů ze Spolku pro udržení odbojových tradic z Valašského Meziříčí a svou účastí jsme podpořili vzpomínkovou akci k Lidické tragédii.
Pořadatelé odvedli vynikající práci a celá akce byla mimořádně důstojnou připomínkou smutné události z 10. června 1942.
18. 7 2023 – natáčení filmu ze série Klenoty příhraničí – režisér Michael Kaboš
25. 10 2023 – Druhý workshop Valašsko v odboji…..
Valašsko v odboji proti nacistické okupaci 1939–1945 a jeho druhý život po roce 1945 – 2. workshop
Vedle těchto aktivit se staráme o pietní místnost a památníky v okolí Prlova. Letos jsme provedli přibližně 25 0 návštěvníků. Nadále shromažďujeme archivní materiály pro další výzkum a připravujeme databázi osobností čs. odboje.
V tomto roce se k našemu týmu přidala Mgr. Veronika Janštová.
*V žádném případně nepopíráme sporná místa v historii partyzánského hnutí, ale ty musí být řádně prostudovány a výsledky kriticky zhodnoceny.