13. 10. 1944 na ratibořských pasekách U Malinů se konala společná schůzka štábu úderné a organizátorské skupiny V. G. Ševcova – Grekovského se spojkou zpravodajské organizace CLAY por. Frant. Juppouze Vsetína. Ten se stal spolupracovníkem štábu a účastnil se dalších schůzek i s Ušiakem. Tímto spojením přistoupila ke spolupráci s partyzány řada skupin zpravodajské sítě organizace CLAY na Vsetínsku, jako zpravodajská skupina ve Vsetíně, Ratiboři, Jablůnce, Valašské Polance, Hošťálkové.
Nemálo starostí oddílu kpt. Murzina přinesla událost se spojeneckými letadly, které shodily náklad pum na tábor oddílu na Magurce.
Po 14. 10. 1944 kolem 13 hodiny byl štáb nucen změnit stanoviště. Do prostoru, kde se dosud zdržoval, dopadly při přeletu formací spojeneckých letadel trhavé bomby a bylo nebezpečí, že Němci budou terén prohledávat. Tři bomby dopadly na svah Magurky. Hajní Křenovský a Kubíček se postarali o přesun do tábora Wolframu na Trojačce. Wolfram se odebral na Samčanku a odvedl si sebou dvacet mužů a jednu ženu z oddílu Jana Žižky, převelené Murzinem pro příjem zásob materiálu, který byl radiotelegraficky vykorespondován z Anglie. Úzká spolupráce trvala do 19.10 1944, kdy byl jedním z partyzánů určený na pomoc Wolframu – kriminálníkem, který se vetřel do oddílu, zabit Josef Bierský. Ač byl upozorněn svými druhy, půjčil svému vrahovi Stanislavu Kotačkovi pistoli a ten jej kvůli zlatým mincím zezadu zastřelil při cestě na schůzku na hoře Smrk. Tam měla proběhnout schůzka s představitelem Rady tří – prof. Vysockým.
Kotačka po činu utekl a vše nahlásil gestapu. To jej využilo pro brzkou protiakci. Dalším zrádcem se stal Jaroslav Mézl, kterého zajaly nacistické hlídky při plnění úkolu. Byli i tací, kteří nezvládli psychicky či fyzicky nesmírně náročný partyzánský život. Mezi ně patřili Oldřich Fiedler a Josef Eichler s obou se stali konfidenti.
V půli října 1944 tak působily v jedné části Beskyd 3 odbojové skupiny. Na Trojačce, v chatě hajného Faldyny, partyzáni 1. československého partyzánského oddílu JŽ v Kamenitém skupina Niščimenko – Bělavskij a několik set metrů dále, také v Kamenitém – Samčanka ve srubu hajného Kabilky paraskupina WOLFRAM.
15. říjen 1944 Na Uhersko-Brodsku byl zatčen partyzán Tomáš Mimochodek z osady Vápenka u Nové Lhoty. Po výslechu na zlínském gestapu byl veřejně popraven oběšením v obci Držková. Vrátil se ze Slovenska, kde se s několika partyzány zúčastnil SNP.
Skupina, která se soustředila kolem výkonného Josefa Vávry „Staříka“ unikla z obklíčení na Slovensku a pronikla na Moravu ve směru na Horní Marikovou.
Přes hranici se dostala v prostoru Lysé nad Makytou. Tam se zdrželi několik dní a seznámili se se situací. Záchytným bodem na Moravě se jim stala samota u Kretů v Hovězí – Hulsenkách.
Také skupina partyzánů vedená Janem Ondrovčákem přešla ze Slovenska na Moravu v prostoru Makyty.
Osud ostatních partyzánů: Alexandr Turský, Štefan Petruš, František Tkáč a další bojovali v partyzánské brigádě vedené mjr. RA K. K. Popovem. V jejich řadách padl 6. 2. 1945 desátník Jozef Němec při přestřelce s Němci na kopci Vrch Teplá.
Michal Dupkala se po vyváznutí z obklíčení a vyléčení se z nemoci dostal do partyzánského oddílu Za vlast, kterému velel kpt. RA M. I. Saveljev. Michal Masaryk bojoval v partyzánské brigádě vedené mjr. RA Sněžinským. V oddílech bojovali až do konce okupace.
Zdroj: SOkA Vsetín
Josef Bierský