Na Moravě se začali nacisté mstít. 4. listopadu byli za překročení protektorátní hranice při cestě pomoci Slovenskému národnímu povstání popraveni:
Vlastimil Kyska z Paskova, Jan Labaj z Paskova, Jan Mareš z Písku, Jan Pavlásek z Morávky, Antonín Semirád z Kyje a Josef Skokan z Jirny.
4. 11 1944 byl přepaden i tábor Wolframu na Smrku. Blíže německé hlášení:
Skupina ZbV KDO s velitelem Miethem se 3. 11. 1944 dostala do přestřelky s hlídkami paraskupin WOLFRAM a Niščimenko- Bělavskij, které si tam připravovaly lesní tábor. Oběma skupinám se podařilo probojovat z obkličovacího okruhu bez ztrát na životech, na místě přepadu však zůstala většina výbavy obou skupin, zásoby výbušnin, střeliva a nějaké zbraně.
O den později se smutné divadlo odehrálo v Zubří. Teatrální exekuce s účelem vyděsit případné podporovatele odboje se odehrála v neděli ráno 5.11 1944.
Za studeného, sychravého rána, přijela vlakem do obce četa protektorátního četnictva. Jejím úkolem bylo nahnat místní obyvatelstvo k hrůzné podívané a střežit je. Za dvě hodiny po příjezdu četníků, kolem 8 hodiny, dorazila do Zubří 2 policejní auta se 4 úředníky gestapa, lékařem, dvěma katy a dvěma svázanými muži. Byli to Václav Sedlák z Lipníka n/B. a Václav Procházka z Prahy.
(Václav Procházka: 1912-1944, čs. boxer, přeborník ČSR v bantamové váze 1932-33 a v pérové 1934 (zde tískal i titul mistr ČSR). Jako profesionál (od r. 1934) působil mj. ve Francii. V době Slovenského národního povstání odešel k partyzánům, byl zajat nacisty a 5.11.1944 v Zubří popraven. Jeho jménem byl nazván největší mezinárodní boxerský turnaj v ČR Memorial Václava Procházky. O Václavu Sedlákovi zatím nevíme nic kromě data narození a uvítáme pomoc V.Sedlák se narodil 22.9. 1922 a byl z Lipníka n.B)
Za místo popravy byla vybrána dolní část obce. Šibenicí se stala lípa u silnice za mostem. Na její spodní větve byly uvázány dva provazy, pod ně postaveny bedny vzaté z protějšího obchodu.
Policejní auta dojela na místo popravy, oba spoutaní vězňové byli pod dozorem vyvedeni k lípě. Zde jim jeden z příslušníků gestapa přečetl rozsudek, nejprve německy, pak česky. Uvádělo se v něm, že jmenovaní jsou vinni, neboť se zbraní v ruce ohrožovali klid a bezpečnost říše a proto jsou jako „bandité“ odsouzeni k trestu smrti oběšením. V rozsudku se zdůrazňovalo, že trest nad oběma má být vykonán ihned na místě pro výstrahu všem obyvatelům Zubří, kteří by chtěli pomáhat partyzánům – banditům, nebo jinak škodit říši.
Rozsudek byl čten nahlas Oswaldem Daubkem z gestapa Vsetín, aby shromáždění místní obyvatelé slyšeli a pamatovali si jeho krutá slova. Druhým německým vykonavatelem exekuce byl Karl Herman Mall.
Po přečtení rozsudku se hlubokým tichem rozlehly výkřiky překvapení a vzrušení. Václav Sedlák se najednou skrčil, roztrhl pouta, kterými měl vzadu svázány ruce a dal se na útěk. Skočil do potoka, přes který se chtěl dostat na druhou stranu a za silnicí se skrýt v otevřených vratech hospodářského statku. Když však přebíhal na druhý břeh potoka, uklouzly mu nohy a upadl. Gestapáci a protektorátní četníci se vzpamatovali z překvapení a jeden z nich po prchajícím V. Sedlákovi vystřelil a zasáhl ho přímo do hlavy.
Druhý odsouzený, Václav Procházka, musel hned nato vystoupit na bednu a na krk mu byla navlečena oprátka. Odkopnutím bedny byla poprava mladého vlastence dokonána. Jeho tělo muselo na lípě viset po celých 48 hodin pro výstrahu obyvatelstvu. Protektorátní četníci i gestapáci po provedené výstražné exekuci odjeli.
Obě mrtvá těla popravených byla pak odvezena ze Zubří do ostravského krematoria ke zpopelnění.
Pokračování příště
Zdroje: SOkA Vsetín, Archiv VOS.
Ilustrační foto.