×

Pomoci můžete i vy!

Jsme odkázáni na Vaše finanční dary. Deset let jsme se spolu s obecním úřadem v Prlově snažili domluvit projekty nebo jejich vypsání se státem. Nepovedlo se, i když se téma odboje týká téměř každé východomoravské rodiny. U Fio banky máme transparentní účet 2100848278/2010, na který můžete zasílat finanční příspěvky v libovolné výši. Mnohokrát Vám děkujeme. Vaše příspěvky budou pečlivě vyúčtovány. Budeme je používat hlavně k zvelebování pietních míst a také k bádání v oblasti nových skutečností z historie odboje.

Osvětim a Valašsko

Dne 27. ledna 1945 osvobodila spojenecká Rudá armáda nacistický koncentrační tábor Osvětim.

Tato událost, dnes připomínaná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu, ukončila jednu z nejtemnějších kapitol lidských dějin, během níž zahynulo více než 1,1 milionu lidí.

Málokdo však ví, že i Valašsko má dva příběhy spojené právě s Osvětimí.

Ericha Schön(někdy uváděno Schoen) – Kulka

První příběh s vazbou na Valašsko se týká osudů Ericha Schöna Kulky ze Vsetína a jeho tehdy jedenáctiletého syna. Erich Kulka byl zapojen do protinacistického odboje a po zatčení jej věznili na Špilberku, Sachsenhausenu, Neuengame a nakonec od roku 1942 do ledna 1945 v Osvětimi. Během evakuace KT Osvětim se jim pod podařilo utéct z pochodu smrti poblíž Ostravy, když využili chaosu při náletu. Díky pomoci odvážných lidí ze Zlína, Vsetína, Liptálu a okolí se dokázali ukrývat až do osvobození.

Karel Polčák – rodák z Prlova a jeho neuvěřitelný útěk

Druhým příběhem je osud Karla Polčáka, rodáka z Prlova. Karel se narodil 3. července 1921 v Prlově v domě čp. 81 v rodině Jana Polčáka a Anny Kratinové. Po vypuknutí války se odmítal zapojit do práce pro Říši, za což byl vězněn nejprve v Brně a poté 7. dubna 1943 deportován do Osvětimi.

Byl dopraven do komplexu koncentračního tábora Auschwitz III – Monowitz, kde byl pravděpodobně nucen otrocky pracovat v černouhelném dole Brzeszcze-Jawiszowice pro IG Farben (výroba syntetického benzinu). Odtud se mu podařilo spolu s devatenáctiletým židovským vězněm Israelem Segalem uprchnout skrze kanalizaci.

Karel se ukrýval u svého bratra Jana Polčáka (čp.139) a též v rodném domě čp. 81, kde jej zastihla i trestná výprava nacistů v dubnu 1945.

Pro mnoho prlovských občanů se 23. duben 1945 stal dnem hrůzy a utrpení, ale Karel se ten den znovu narodil.

Při prohlídce jejich domu našel voják Wehrmachtu Karla ukrytého v peci. Jednalo se pravděpodobně o vídeňského či sudetského Němce, který mluvil česky.

K velkému překvapení Karla neprozradil, upozornil jej ať se rychle ztratí a před dalším vojákem SS prohlásil, že je vše v pořádku.

Po útěku do lesa se dočkal osvobození. Po válce se oženil s Marií Vařákovou z Vařákových pasek a začal nový život v pohraničí.

Poselství pro budoucnost

Připomínání těchto příběhů je klíčové pro uchování historické paměti. Projekt dokumentačního a badatelského centra v Prlově, který připravujeme s partnery, může pomoci zachytit a zpřístupnit tyto osudy širší veřejnosti.

Pamatujme na odvahu, odhodlání a vůli přežít, kterou tito lidé projevili. Jejich příběhy by měly být inspirací pro nás i další generace, abychom nezapomněli na hrůzy minulosti a dokázali čelit výzvám budoucnosti.

 

Zdroje: Archiv mueza Osvětim, Wikipedie, Archiv VOS

TOP